sokolim okiempge

Sokolim okiem na mecz: PGE Spójnia Stargard

Rawlplug Sokół Łańcut rozegra piąte wyjazdowe spotkanie w sezonie i zarazem ostatnie w tym roku. Tym razem, przeciwnikiem będzie PGE Spójnia Stargard. Mecz odbędzie się w piątek 30 grudnia o godzinie 19:00.

Sezon 2017/18. Hala MOSiR Łańcut. Mecz pomiędzy tamtejszym Sokołem, a Spójnią. 3:0 w rywalizacji. To z pewnością doskonale pamiętają kibice, bowiem właśnie wtedy, klub ze Stargardu – jako drugi, na łańcuckim parkiecie – po czternastu latach awansował do ekstraklasy. A wówczas puchar wzniosło dwóch obecnych asystentów – Maciej Raczyński i Konrad Koziorowicz.

Przez wszystkie lata obie drużyny spotykały się ze sobą w sumie 28 razy. Ostatni mecz został rozegrany dokładnie 17 maja 2018 roku (89:94), jeszcze w I lidze. W piątek, „starzy znajomi” po raz pierwszy zmierzą się ze sobą na najwyższym poziomie.

Dla trenera Marka Łukomskiego będzie to mecz o charakterze sentymentalnym – w przeszłości reprezentował biało-bordowe barwy jako zawodnik (przeciwko Sokołowi między innymi w 2004/05, czyli jego pierwszym sezonie w I lidze), a także jako szkoleniowiec prowadził zespół przez ponad rok.

Na początku tygodnia do PGE Spójni dołączył nowy podkoszowy, Ajdin Penava. Za to kontuzji zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL) doznał Krzysztof Sulima, którego czeka proces rehabilitacji.

– Jedziemy do Stargardu, na bardzo gorący teren, gdzie podobnie jak u nas kibice są szóstym zawodnikiem i potrafią wznieść swoją drużynę na wyższy poziom – mówi Marcin Wit, asystent trenera.

– W zespole trenera Machowskiego warto zwrócić uwagę na lidera zespołu (#27 Fortson), który jest jednym z lepszych kreatorów w całej lidze. Zatrzymanie tego zawodnika będzie kluczowe w kontekście organizacji gry drużyny ze Stargardu. Jako zespół czują się dobrze w szybkim ataku i w tranzycji, mają kilka ciekawych rozwiązań. W obronie starają się wywierać presje na całym boisku, stosując różne rodzaje obrony w celu opóźnienia akcji przeciwnika. Nasza drużyna miała dwa tygodnie przygotowań do tego meczu, nie licząc krótkiej przerwy na Święta. Na pewno wykorzystaliśmy ten czas, aby nasi zawodnicy zregenerowali się i wyleczyli lekkie urazy. Cieszy fakt, że podczas tego okresu mogliśmy potrenować różne warianty w grach 5 na 5 i zwiększyć intensywność treningów. Głównymi założeniami w tym meczu będzie szybka organizacja tranzycji obronnej, w taki sposób, aby ograniczyć ich zdobycze punktowe we wczesnej fazie ataku i zmusić ich do ustawianej gry. Ofensywnie chcemy grać jeszcze bardziej zespołowo i kontrolować tempo spotkania – analizuje Wit.

Spójrzmy na statystyki. Drużyna trenera Sebastiana Machowskiego rzuca średnio 79,9 punktu na mecz, mając lekko ponad 44 proc. skuteczności z gry. Do tego, zbierają średnio ponad 37 piłek i rozdają 17,5 asyst. Oba zespoły mają niemal identyczny procent w rzutach osobistych – 71,1 do 71,3. Najwięcej punktów zdobyli do tej pory Karol Gruszecki – 140 (śr.10,8) oraz Jordan Mathews -139 (śr.10,7).

Mimo że Sokół do Stargardu udał się w pełnym (a nawet zwiększonym) składzie, ze względu na zdrowie kilku koszykarzy, decyzje odnośnie ich dyspozycji w meczu zapadną bezpośrednio przed spotkaniem. Do drużyny dołączył za to nowy zawodnik, James Eads III, który obecny sezon rozpoczął w Kingu Szczecin. Nie jest jednak pewne, czy – ze względu na formalności – w żółto-czarnych barwach zadebiutuje już w najbliższym wyjazdowym meczu. Klub jednocześnie zaznacza, że na ten moment, nie rozstaje się z żadnym graczem.

PGE SPÓJNIA STARGARD

Bilans: 6 – 7
Bilans historyczny:  10 – 18
Miejsce w tabeli: 9
Ostatnie wyniki: WKS Śląsk Wrocław 99:66 (w), Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 73:72 (d), Legia Warszawa 69:71 (w), Tauron GTK Gliwice 59:64 (d), Anwil Włocławek 78:91 (w), Trefl Sopot 91:79 (w), King Szczecin 97:95 (w), Suzuki Arka Gdynia 88:61 (d), Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 83:69 (d), BM Stal Ostrów Wielkopolski 89:91 (d), Twarde Pierniki Toruń 92:88 (w), Enea Zastal BC Zielona Góra 82:77 (d), MKS Dąbrowa Górnicza 100:85 (w)

Skład: Isiah Brown (rozgrywający), Courtney Fortson (rozgrywający), Tomasz Śnieg (rozgrywający), Adam Brenk (rozgrywający/rzucający), Jordan Mathews (rzucający), Paweł Kikowski (rzucający/niski skrzydłowy), Karol Gruszecki (rzucający/niski skrzydłowy), Grzegorz Chodźko (niski skrzydłowy), Oliwer Korolczuk (niski skrzydłowy/silny skrzydłowy), Brody Clarke (silny skrzydłowy), Dominik Grudziński (silny skrzydłowy/środkowy), Barret Benson (środkowy), Ajdin Penava (środkowy), Krzysztof Sulima (środkowy)
Trener: Sebastian Machowski, asystenci Maciej Raczyński, Konrad Koziorowicz

Najwięcej punktów:
Karol Gruszecki 140 (śr.10,8), Jordan Mathews 139 (śr.10,7)

14. kolejka Energa Basket Ligi

Termin meczu: 30  grudnia 2022 roku, godzina 19:00
Miejsce: 
Stargard, hala OSiR
Ceny biletów: normalne 30, 35 PLN; ulgowe 25 PLN
Transmisja: 
Emocje TV

Pamela Wrona

Fot. Źródło. Facebook Spójnia Stargard 

Możliwość komentowania została wyłączona.