nigeria-3-gty-er-210723_1627077530745_hpEmbed_6x7_992

NOWY ZAWODNIK MUSZYNIANKA DOMELO SOKOŁA! PRZEDSTAWIAMY IKE NWAMU.

Ike Nwamu to doświadczony 30 letni Amerykanin o wzroście 1.96m, pochodzenia Nigeryjskiego, reprezentujący barwy Nigerii na arenie międzynarodowej. Nominalnie gra na pozycjach 1/2 ale dzięki swojej wszechstronności może występować także jako skrzydłowy. Ten sezon rozpoczął w SLUC Nancy, drużynie zajmującej obecnie 6 miejsce w lidze LNB Pro A – najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji, w której rozegrał 12 spotkań, spędzając na parkiecie średnio 11,4 minut na mecz i zdobywając 3,5 punktu. Jego rekord w tej kampanii to 17 punktów w 21 minut, przy skuteczności 62,5% zdobyty przeciwko Roanne, 23 września 2023r. Znacznie lepiej wyglądały jego statystyki w poprzednim sezonie, także w Nancy, kiedy to rozegrał 19 spotkań, a popis jego umiejętności mogliśmy zobaczyć w meczu przeciwko Le Portel, w którym to zdobył 18 punktów, zebrał 4 piłki i miał 2 asysty.

Ike w swojej karierze rozegrał 5 spotkań w lidze greckiej (2017-2018), a także zaliczył krótki epizod w barwach Ironi Hai Motors Nes-Ziona (Izrael), kiedy to był zakontraktowany by pomóc tej ekipie w awansie do EuroCupu (2021/2022). Mimo wysiłków Ike, Ironi Hai nie sprostali FC Porto w finale kwalifikacji i przegrali 70-79, a sam IKE spędził na parkiecie 32 minuty, zdobywając 19 punktów. Ma za sobą także występy w BC Samara (Rosyjska Superliga 1) w których barwach rozegrał łącznie 25 spotkań (2022-2022) zdobywając średnio 17,4 punktu, 3 zbiórki, 3 asysty, 2 przechwyty, na skuteczności 50% za 2 i 40% za 3. Samara w 2021 roku zgarnęła tytuł ligowy, a Ike był jej najlepiej punktującym zawodnikiem, został także wybrany najlepszym graczem zagranicznym i zgarnął tytuł dla najbardziej widowiskowego zawodnika.

Szerszej publiczności dał się poznać podczas meczu przed Igrzyskami Olimpijskimi 2021, kiedy to Nigeria zaskakująco pokonała USA 90-87. Mecz ten w kraju Super Orłów porównywalny jest do naszego słynnego remisu na Wembley, a Ike (wraz z kolegami) w 19 minut spędzonych na parkiecie zdobył 13 punktów i zatrzymał Kevina Duranta i Jaysona Tatuma na skuteczności 30%. Warto zaznaczyć, że dla tego pierwszego, była to pierwsza porażka (na ten czas rekord 39-0) w barwach Dream Teamu. Niestety, mimo świetnej gry, Nigeryjczycy nie pokazali się za dobrze na Igrzyskach, przegrywając kolejno z Australią, Niemcami i Włochami i odpadając z turnieju, a sam Nwamu spędzał na parkiecie średnio 10 minut nie odgrywając większej roli w zespole Mike’a Browna.

Urodzony w Los Angeles Ike był jednym z prospectów High School typowanych nawet do top10 draftu NBA. Po szkole średniej w latach 2011-2016 rozegrał 4 pełne sezony w NCAA. W swoim seniorskim roku reprezentował barwy UNLV, grając przez cały sezon m.in. z reprezentującym obecnie barwy Dallas Maverics Derrickiem Jonesem, czy znanym z polskich parkietów Stephenem Zimmermanem. Zachwycił amerykańskich kibiców swoją siła a zarazem i zwinnością, a także (co chyba najważniejsze) dbaniem o swoje ciało, rozsądnym dobieraniem ćwiczeń i skrupulatnością na treningach. Od najmłodszego rozwijał nie tylko swoje umiejętności koszykarskie, ale także dbał i dobierał odpowiednie przeciążenia dla swojego organizmu korzystając z indywidualnych treningów. Jego podejście zostało zauważone w raportach scoutów przed niedocenianym i bardzo mocnym draftem 2016, w którym to Ike niestety (albo i na szczęście dla Sokoła) nie został wybrany. Dzięki profesjonalnemu podejściu nie przydarzyły mu się w trakcie kariery żadne dłuższe kontuzje.

Po Collegu wybrany został do G-League (liga partnerska NBA) z 22 numerem draftu w pierwszej rundzie, do siostrzanej drużyny Miami Heat – Sioux Falls Skyforce, gdzie w ciągu dwóch sezonów rozegrał 94 spotkania, grając u boku m.in. Tonyego Mitchella, Juancho Hernangomeza i Malika Beasleya. W kolejnych latach reprezentował Wisconsin Herd i Fort Wayne Mad Ants (sezon 2018-2019) a także Northern Arizona Suns (2019-2020). Z okresu na zapleczu NBA może pochwalić się 172 rozegranymi spotkaniami ze średnią 26 minut na spotkanie, w tym 12 punktów przy 42% skuteczności, 2 celne trójki na mecz (przy 35% skuteczności), 3 zbiórki, 2 asysty i 1 przechwyt.
Ike wystąpił także w 6 meczach ligi letniej NBA reprezentując barwy Miami Heat, co zaowocowało krótkim kontraktem od Milwaukee Bucks, w których to jednak nie wystąpił na parkietach NBA.

„Ike to zawodnik o niesamowitej kulturze pracy i zaangażowaniu. Wiemy, że był niezadowolony ze swojej roli w Nancy i chce pełnić kluczową rolę w zespole. Jesteśmy podekscytowani, że będzie mógł występować na parkiecie razem z Terrellem Gomezem i Tylerem Cheesem, bo znacząco wzmocni to naszą siłę w ataku, a także poprawi nasze mankamenty w obronie. Negocjacje transferowe przebiegały szybko i sprawnie, a sam Ike wykazał się podczas nich niespotykanym profesjonalizmem i spodobał mu się plan na nasz zespół.” – komentuję prezes Muszynianka Domelo Sokoła Łańcut Bartłomiej Detkiewicz, dodając, że cały czas sondujemy rynek i to nie koniec wzmocnień Sokoła na drugą część sezonu.

Ike w Studiu Przedmeczowym!

Nie mogłoby być inaczej! Tym razem nie na żywo, a z nagrania – i nie w dzień meczowy, a w sobotę wieczorem odbędzie się nasze Studio Przedmeczowe, sponsorowane przez Magiczne Dłonie!

W trakcie studia zaprezentujemy pierwszy wywiad z Ike po przylocie do Łańcuta i treningu z drużyną, w którym Patryk Popiołek wypyta go o grę we Francji i pierwsze wrażenia z naszego miasta. Postaramy się także dowiedzieć jak to jest grać przeciwko Kevinowi Durantowi i czym zaskoczy nas w obecnym sezonie! Jeżeli macie ochotę zadać naszemu nowemu zawodnikowi jakieś pytania, to jest to idealny moment – wystarczy, że napiszecie je w komentarzach na facebooku pod postem z linkiem do tego wpisu.

Link do naszego profilu: https://www.facebook.com/PTGSokolLancut/

Leave A Comment

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.